Dieta ma znaczenie!
04-07-2018, 14:59 Porady dla dziecka i rodzicaNie ma aktywności fizycznej bez odpowiedniej diety. Dzięki dobrze skomponowanym i zbilansowanym posiłkom nasz organizm nie tylko ma wyższą wydolność, ale zyskuje lepszą odporność. Jakie są złote zasady prawidłowego odżywiania się młodych sportowców? Co zjeść podczas ciężkiego, turniejowego dnia? Ten temat chcemy przybliżyć Wam w niniejszym artykule.
1. Nawodnienie
Bardzo często zapominamy, jak ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Zaniechanie tej czynności obniża m.in. poziom elektrolitów i wprowadza w apatię, stan zmęczenia. Zapominanie o regularnym nawodnieniu u dzieci, które regularnie trenują może prowadzić do omdleń i osłabienia organizmu. Najlepszy będzie dla nich naturalny izotonik, czyli woda mineralna z dodatkiem miodu, cytryny i szczypty soli – szybko uzupełni on utracone w trakcie treningu minerały.
2. Pamiętaj o makroskładnikach
Pierwszym z nich jest białko, które jest podstawowym budulcem organizmu. Powinno znaleźć się w co najmniej dwóch posiłkach młodego piłkarza. Znajdziemy je przede wszystkim w jajach, mięsie i rybach. Do makroskładników zaliczamy także węglowodany odpowiedzialne za dostarczenie organizmowi energii, co jest kluczowe w przypadku sportowców. Te zdrowe można odnaleźć w płatkach owsianych oraz pełnoziarnistych przekąskach niezawierających cukru. Trzecim z makroskładników są tłuszcze będące odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego oraz uzupełnienie energii. Produkty w nie bogate to przede wszystkim masło, ryby, oleje roślinne i mięso.
3. Mikroskładniki
Witaminy i minerały, które w największym stężeniu występują w nieprzetworzonej żywności, są niezbędne w diecie młodego sportowca. Neutralizują oddziaływanie kwasów i wpływają na normowanie pH organizmu. Produkty bogate w te składniki to przede wszystkim warzywa i owoce. Dla młodych sportowców szczególnie istotne są zielone warzywa – źródło kwasu foliowego zmniejszającego stany zapalne.
Podczas intensywnych dni treningowych lub turniejowych warto, by w diecie przeważały węglowodany: owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, dojrzałe banany. Dobrze, by posiłki były bogate w produkty białkowe. Warto unikać tzw. pustych kalorii, które występują w słodkich gazowanych napojach i przekąskach. Pamiętajmy, że kształtowanie nawyków u najmłodszych zaprocentuje w przyszłości.