Zadbaj o swój dobry start na hali!
05-11-2018, 11:28 Porady dla dziecka i rodzica
Z początkiem listopada ze względu na warunki atmosferyczne nasze drużyny przechodzą z boiska na halę. Pomaga to w ciągłym treningu i doskonaleniu swoich umiejętności. Żeby ta zmiana była dla piłkarzy tak zwaną pestką przygotowaliśmy 10 porad, które pomogą w przygotowaniu się na trening.
1.Pamiętaj o odpowiednim obuwiu - hala to nie boisko, dla swojego komfortu oraz bezpieczeństwa swojego i kolegów z drużyny pamiętaj o odpowiednim obuwiu. Na zimę schowaj korki do szafy, trenuj tylko w halówkach z odpowiednią gumową podeszwą, która zapewni Ci stabilizację.
2.Auty z nogi - największy dylemat dla zawodników przenoszących się z boiska na hale. Jak wyrzucić ten aut? Noga, ręka? Oczywiście zasady można zmieniać i dostosowywać do potrzeb, ale ogólnie przyjętą zasadą jest aut wykonywany z nogi.
3.Nie ma wślizgów - na hali panuje jedna zasada, która różni sposób gry na boisku od hali. W obronie nie gramy przy pomocy wślizgów. Twarda nawierzchnia nie sprzyja takiej grze i może doprowadzić do kontuzji zarówno obrońcy jak i napastnika.
4.Graj po ziemi- chyba największą różnią w graniu na hali jest sama piłka. Ta, którą gramy pod dachem jest przede wszystkim mniejsza i odbija się dużo słabiej niż piłka trawiasta. Dlatego trenerzy często zalecają grać footbolówką po ziemi. Pomaga to także w doskonaleniu techniki i graniu na małej przestrzeni.
5.Wyhamuj- sale gimnastyczne są różne. Często już kilka metrów poza liną boiska możemy natrafić na ścianę budynku. Jak zapewne wiemy takie spotkanie do przyjemnych nie należy, dlatego w ferworze walki musimy pamiętać o swoim zdrowiu i ograniczeniach hali.
6.Trzymaj się lini- zasada śmieszna, ale jakże prawdziwa. W halach na parkiecie często rozgrywane są mecze różnych dyscyplin piłka ręczna, koszykówka, piłka nożna, każda dyscyplina ma inne wymiary boiska, stąd musimy dobrze zapamiętać, który kolor linii jest nasz.
7.Oszczędzaj wodę - hasło uniwersalne, dlatego w naszym dekalogu także znalazło dla siebie miejsce. Już tłumaczymy. Często zawodnicy biorąc napoje na trening przez nie uwagę bądź przypadek rozlewają je na boisko. Jest to szczególnie groźnie, ponieważ płyn się nie wchłania i może być dużym zagrożeniem dla grających dzieci. Dlatego żeby nie doprowadzić do kontuzji trzymajmy napoje w jednym miejscu, z dala od boiska, a gdy coś się wyleje, jak najszybciej należy wytrzeć boisko.
8.Lotny bramkarz- kto bliżej ten broni - pomocna zasada, zwłaszcza, gdy liczebność drużyn jest nierówna. Możemy wycofać wtedy bramkarza i grać na tak zwane lotne. Często przeciwna drużyna oddaje strzały tylko z pola karnego. Ciekawe urozmaicenie gry i świetna zabawa.
9.Na hali z czuba można - uderzenie z dużego palca, czyli przysłowiowego czuba. Na dużym boisku czasami wręcz niedopuszczalne albo uważane za brak umiejętności grającego. Na hali jednak takie uderzenie to bardzo przydatna broń w walce z bramkarzami, pozwala szybko i silnie oddać strzał i zaskoczyć przeciwnika.
10.Przyjmij podeszwą - podeszwa to bardzo pomocna część ciała, która pozwala na dobre przyjęcie piłki i prowadzenie jej po parkiecie. Używaj jej jak najczęściej.