Różne oblicza stadionów z cyklu #BliżejTwojejPasji
05-08-2020, 10:35 Porady dla dziecka i rodzicaStadion to drugi dom dla piłkarza, to tam piłkarze spełniają marzenia i również ponoszą porażki. Chwila wyjścia z szatni, zaśpiewania hymnu potęguje wiele uczuć i myśli, a miejsce na którym odbywa się spotkanie często nadaje kolejnych emocji. Moment wejścia na boisko jest chwilą kiedy zderzają się dwa światy. Uderzenie gorąca , mocne bicie serca, głośne okrzyki dobiegające z trybun to tylko cząstka emocji towarzyszących podczas meczu. Co innego dzieje się na boisku, a co innego na trybunach. Jeszcze inne uczucia towarzyszą w sercach każdego zawodnika. Dlatego też w tym tekście nie skupimy się na gwiazdach futbolu, ale na stadionach, zarówno najstarszych, największych i tych, które zachwycają cały świat. To już trzeci artykuł z serii #BliżejTwojejPasji. W poprzednich poruszyliśmy tematy zmieniających i szokujących zasad piłkarskich oraz ewolucji piłki do gry.
Giganci
Wiele osób kojarzy stadion z ogromną budowlą. To dobry trop! A czy wiecie, który z nich jest uznawany za największe na świecie? Obecnie królem w tej kategorii jest stadion imienia 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej. Na trybunach zmieści się aż 150 tysięcy widzów! Z tego względu ta budowla jest wykorzystywana, nie tylko do meczy futbolowych, ale też do organizacji uroczystości państwowych i innych sportowych imprez. Drugim, co do wielkości stadionem piłkarskim jest Salt Lake Stadium. Obiekt znajduje się w Kolkacie w Indiach. Zbudowany został w 1984 roku i zapewniał miejsce dla 120 000 kibiców, a po renowacji w 2011 roku, stadion mieści aż 80 000 osób na trybunie! To właśnie od tego momentu plasował się w czołówce ,,gigantów”. Wcześniej za największy stadion piłkarski uznawano brazylijski Stadion Maracanã, który zapewniał możliwość oglądania meczów dla około 200 tysięcy widzów, a po wielu modernizacjach jego pojemność wynosi 78 838 miejsc.
Stara Gwardia
Za najstarszy stadion piłkarski, który istnieje do dziś uważany jest Sandygate Road. Początkowo na obiekcie odbywały się tylko mecze krykieta, ale od 1860 roku na boisku rozgrywane są spotkania piłki nożnej (pierwszy futbolowy pojedynek rozegrał się między Hallam FF i Sheffield FC). Interesujące dla tego obiektu jest to, że murawa nie jest równa, ale przechylona na południe. Z tego względu przez jedną połowę każda z drużyn gra pod górkę. Kolejnym staruszkiem jest stadion Bramall Lane, który uznawany jest za świątynie futbolu. Powstał w połowie dziewiętnastego wieku, a od 1898 roku przysługuje do użytku Sheffield United. Na tej murawie nadal rozgrywane są piłkarskie spotkania.
Stadion na dachu, czy to możliwe?
Stadion na dachu? Wszystko jest możliwe! W Tokyo, na dachu jednego z centrum handlowego zostało postawione boisko (Adidas Futsal Park Shibuya) dostępne do użytkowania zarówno dla osób uczęszczających na profesjonalne treningi, jak i ludzi przybywających odwiedzić obiekt z czystego zainteresowania. Co ciekawe przynajmniej raz w miesiącu odbywają się tam różne zawody! Istnieje stadion, który nie jest wyszukany architektonicznie, ale zdumiewa najbardziej przemyślanym użytkowaniem, ponieważ wszystko, co z nim związane jest przyjazne dla środowiska. Mowa o stadionie New Lawn Stadium. Obiekt jest wyposażony w organiczną murawę, dodatkowo panele solarne dostarczają prąd, koszenie trawy możliwe jest dzięki zasilaniu energii słonecznej i elektrycznych kosiarek. Co więcej woda deszczowa jest oczyszczana i wykorzystywana ponownie. Kiedy rozgrywa się mecz serwowane są wegańskie przystawki. Kolejnym stadionem, który zasługuje na miano uwagi jest Stadion Miejski w Bradze. Został zbudowany w ramach Euro 2004, a mimo to posiada tylko dwie wysokie trybuny. Dlaczego? Za jedną bramką znajduje się pusta przestrzeń, a za drugą lita skała. Koszt budowy wyniósł osiemdziesiąt milionów euro! Z kolei stadionem, gdzie mecz może odbyć się na wysokości jest murawa znajdująca się w Szwajcarii. Uznany jest na najwyżej położony stadion w Europie, a ulokowany jest ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dlatego też jedynym rozwiązaniem dostania się na obiekt jest kolejka liniowa. Wokół rozciągają się góry. Taki widok może zaprzeć dech w piersiach, dosłownie! Różnica wysokości sprawia, że osoby grające tam w piłkę szybko się męczą i nie są przystosowane do takich warunków atmosferycznych. Na świecie istnieje ogrom ciekawych stadionów, powyższe przykłady to jedynie kropla w oceanie.
Stadiony nieustannie się zmieniają. Niektóre zachwycają monumentalnością, inne zadziwiają lokalizacją. Być może za kilka lat największe imprezy sportowe rozegrają się na wysokościach, a może nigdy football nie będzie na to gotowy?