Poczytaj z Akademią!

19-03-2020, 12:36 Porady dla dziecka i rodzica

Lubisz czytać? To cudownie! To nie tylko rewelacyjna rozrywka, ale również wyjątkowo rozwijające zajęcie. Poszerza nasz zasób słownictwa, ulepsza pamięć, redukuje stres, pogłębia wiedzę i inspiruje. Czasami brakuje pomysłu, po jaką książkę sięgnąć. Pozwól się zainspirować naszą listą! Wolisz książki o tematyce piłkarskiej czy powieści dla dzieci i młodzieży? Każdy znajdzie coś dla siebie!

Jeżeli masz ochotę na powieść, poszukaj inspiracji na naszej liście, wraz z krótkimi opisami fabuły każdej z książek. (Wszystkie opisy pochodzą od wydawców.)

  1. „Kubuś Puchatek” autor: Alan Alexander Milne
    Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i dorosłych.
  2. Seria „Felix, Net i Nika” autor: Rafał Kosik
    Seria bawi czytelników i jednocześnie promuje pozytywne wartości w sposób łatwy do przyswojenia dla każdego dziecka. To dynamiczna powieść przygodowa, w której świat rzeczywisty miesza się z fantastycznym. Lektura przypadnie do gustu szczególnie przedstawicielom współczesnego pokolenia nastolatków – będą oni mogli utożsamiać się z wyraźnie zarysowanymi bohaterami książki. Autor przekonuje, i to bardzo skutecznie, że warto postępować w życiu zgodnie z zasadami społecznymi. W jaki sposób to robi? Tego dowiesz się z jego książki.
  3. Seria „Przygody Mikołajka” autorzy: Sempe Jean-Jacques , Goscinny Rene
    Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od ponad 50 lat! I ciągle zdobywają nowych fanów w różnym wieku, zachwycając kolejne pokolenia.
  4. „13 Małych Błękitnych Kopert” autor: Maureen Johnson
    Siedemnastoletnia Ginny otrzymuje w spadku po ukochanej ciotce 13 małych niebieskich ponumerowanych kopert. W pierwszej znajduje 1000 dolarów i szczegółowe instrukcje, jak kupić bilet lotniczy do Londynu, oraz prośbę, aby udała się tam niezwłocznie i otworzyła kolejny list dopiero na miejscu… Wyrusza w tę niezwykłą podróż po całej Europie, podążając śladami ciotki, jej niezwykłych losów i tajemnic, aby powoli odkrywać sekret szczęścia i niepowtarzalnej urody życia. Tłem tej opowieści są: Edynburd, Paryż, Rzym, Amsterdam, zimne fiordy Skandynawii, gorąca plaża na Korfu i wiele innych zakątków starego kontynentu.
  5. Seria „Księga straszliwej niegrzeczności” autor: Ian Whybrow
     Wznowienie wydanej w latach 90. bardzo popularnej serii o przygodach dzielnego Wilczusia, która podbiła serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Książkę tworzą zabawne ilustracje Tony Rossa i świetne autorskie tłumaczenie wybitnego poety Ernesta Brylla. Pierwsza część to opowieści o dorastaniu Wilczusia, który stał się nowym bohaterem literatury dziecięcej na miarę Kubusia Puchatka czy Misia Paddingtona. Wilczuś zostaje wysłany przez rodziców do Szkoły Złości i Chytrości, aby stać się prawdziwym złym wilkiem. Zanim trafi do szkoły Stryjca-Złyjca i pozna dziewięć wilczych przykazań-dokazań, musi odbyć długą, samotną i niebezpieczną wędrówkę. Swoje przygody Wilczuś opisuje w listach do Mamy i Taty.
  6. „My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto” autorzy: Lena Ledoff, Przemysław Dąbrowski
    Wierny, Mądrala, Kulawy, Czarny, Rasowa, Ładna i Kropka to psy. Psy, których domem jest wysypisko śmieci. Niektóre z nich trafiły tu, bo chciały. Inne - dlatego, że nie było dla nich innego miejsca. Tworzą rodzinę, wspierają się, dzielą każdym znalezionym kawałkiem pizzy. Nawet wówczas, gdy zamieszkujący w okolicy kot Yamamoto z powodu różnych perturbacji traci swój dom, potrafią podzielić się z nim tym, czym mają - miejscem do życia i dobrym słowem. Dlaczego Henio Pies postanowił napisać tę książkę i stworzyć libretto musicalu? Otóż, co on sam na ten temat mówi: "Opowiadając o psach, chcę rozmawiać z dziećmi o bezdomności i wykluczeniu, o tych, którym się "nie udało". Czy jesteście pewni, że nic podobnego Was w życiu nie spotka? Mam nadzieję, że dzięki mojej sztuce zostanie uratowany chociaż jeden pies. Albo kot. A dzięki niemu Wy, ludzie. Żeby uratować świat nic więcej nie trzeba."
  7. „Tam, gdzie zawracają bociany” autor: Joanna Jagiełło (III Nagroda w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.)
    Szymon nie potrafi sobie poradzić z widmami przeszłości. Obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Ale dziadek, do którego chłopak jedzie na wakacje, również nie może zapomnieć o strasznym błędzie z młodości. Tymczasem w ruinach spalonego szpitala psychiatrycznego ktoś kładzie kwiaty i zapala znicze. Szymon i jego nowa koleżanka Lena szybko odkrywają, że w Bocianach Małych nic nie jest takie, jakie się wydaje. Kto szuka zemsty? Czym jest prawdziwa odwaga? Czy dawne tragedie mogą położyć się cieniem na teraźniejszości? I wreszcie: czy jest tu miejsce na miłość?
  8. Seria „Harry Potter” autor: J. K. Rowling
    Wielotomowy cykl o czarodzieju, który w towarzystwie czytelników dorasta i przeżywa coraz to nowe, niebezpieczne przygody, walcząc ze swoim wrogiem – Voldemortem. To powieść nie tylko dla młodych czytelników. Dorośli również z pewnością będą czerpali przyjemność z jej lektury.
  9. „Dzieci z Bullerbyn” autor: Astrid Lindgren
    Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
  10. „Mały Książę” autor: Antoine de Saint-Exupéry
    A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Najpiękniejsza opowieść o poszukiwaniu przyjaźni, bliski jest sercu każdego czytelnika dzięki swojej nieprzemijającej mądrości. Od 1943 roku jest wydawany w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Skoro treningi są tymczasowo zawieszone, warto zająć się teorią tego pięknego sportu, jakim jest piłka nożna! Tylko po jakie tytuły warto sięgnąć? Podpowiadamy już dziś:

  1. „Ronaldo. Obsesja doskonałości” – Luca Caioli
  2. „Ja, Ibra” – Ibrahimović Zlatan , Lagercrantz David
  3. „Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League” – Anonimowy piłkarz
  4. „Kuba” – Małgorzata Domagalik
  5. „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” – Phil Knight
  6. „Jak oglądać piłkę nożną” – Ruud Gullit
  7. „Jak być piłkarzem. Dwa metry śmiechu” – Peter Crouch
  8. „Dekalog Nawałki” – Marcin Feddek
  9. „Dawid Janczyk. Moja spowiedź” – Piotr Dobrowolski, Dawid Janczyk
  10. „George Best. Najlepszy: Autobiografia” – Roy Collins, George Best

​Udanej lektury!


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"