Jak rozpocząć z dzieckiem biegową przygodę?
21-07-2016, 12:22Biegać z rodzicem mogą już przedszkolaki. Aby przekonać malucha do wspólnych "treningów", muszą one dawać przede wszystkim radość. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi biegowymi wycieczkami.
Bieganie jest naturalną formą ruchu człowieka, dziecka w szczególności. Maluchy robią to bezwiednie, wyłącznie dla zabawy i rozładowania nadmiaru energii. Wiek szkolny jednak stanowi moment kryzysowy w rozwoju ruchowym dziecka. Zmiana trybu życia powoduje, że w uczniach usypia potrzeba intensywnej aktywności. Gdy myślimy o tym, aby zapisać dziecko na sportowe zajęcia, rzadko myślimy o zajęciach biegowych. Kojarzymy tę aktywność jako zbyt nudną oraz obciążającą rozwijający się układ stawowo-kostny.
Rzeczywiście rygor polegający wyłącznie na przebieraniu nogami bardzo szybko zabiłby zapał tlący się w każdym, młodym ciele. Bieganie jednak może być nie tylko zdrowe, ale i pasjonujące nawet dla 7-8 latków. Kwestia tylko tego, czy my, dorośli, mądrze podejdziemy do wdrażania treningów.
Bieganie a wiek
W każdym sporcie panuje zasada, że im dziecko młodsze, tym bardziej trening powinien obfitować w zabawę, gdzie bieganie jest tylko jednym z elementów. W tym wieku wprowadzamy zabawy usprawniające zwinność, koordynację, skoczność, a także biegowe typu berek, ściganie do celu na niewielkie odległości.
Gdy dziecko osiąga wiek szkolny, możemy już powoli myśleć o treningu w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Jednak w żadnym wypadku nie może on wyglądać tak samo jak trening dorosłych. O ile seniorzy zwracają uwagę na usprawnianie ciała, tak u najmłodszych jest to jeszcze ważniejsze. Dziecięce zajęcia biegowe muszą zakładać również wdrażanie ćwiczeń skocznych, rzutnych, siłowych, koordynacyjnych.
Okres podstawówki to krótkie biegi ze zmienną intensywnością. Natomiast gimnazjum jest już świetnym czasem, aby zwiększać procentowo jednostki biegowe, a także wydłużać dystans. - Dziecko 14-15-letnie już jest uformowane na tyle, że można pracować nad wytrzymałością. W tym wieku jest się już zdolnym do pokonywania nawet 5-8 km, ale w dalszym ciągu to bieganie opiera się na zabawach biegowych. Na tym etapie treningi wytrzymałościowe powinniśmy wprowadzać najwyżej jeden raz w tygodniu - radzi Jerzy Skarżyński, trener i były zawodnik kadry narodowej w biegach długich.
Czytaj więcej: junior.sport.pl