Jak dbać o obuwie piłkarskie?
02-02-2022, 13:47 Porady dla dziecka i rodzicaKażdy trening to wyzwanie dla dziecka, ale również test wytrzymałości i jakości asortymentu sportowego. W tym czasie obuwie piłkarskie mierzy się z otarciami, próbami wygięcia. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja butów. W tym artykule podpowiemy, jak o nie zadbać!
Czy każdy rodzaj obuwia wymaga takich samych sposobów pielęgnacji?
Tak jak rodzaj nawierzchni wymaga od zawodnika odpowiedniego rodzaju obuwia sportowego, tak materiał buta wyznacza sposoby pielęgnacji. Inaczej zatroszczymy się o skórzane niż o syntetyczne. Pamiętaj, że konkretne wskazówki dotyczące czyszczenia halówek, korków, czy też turfów znajdziesz na metce z zaleceniami.
Jak czyścić obuwie syntetyczne?
Na warsztat weźmiemy halówki, które należy czyścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Bardzo ważna jest czysta podeszwa zapewniająca odpowiednie przyleganie buta do parkietu. Podeszwa halówek powinna być myta w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych środków czyszczących (np. płynu do naczyń) minimum co drugi mecz. W przypadku, gdy nasze obuwie zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach można spróbować kilku sposobów:
- wchłonięcie zapachu przez torebkę herbaty,
- zainwestowanie we wkładkę do buta z aktywnym węglem,
- wtarcie we wnętrze buta sody oczyszczonej, która usunie zapach i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii.
Jak dbać o skórzane buty piłkarskie?
Choć w większości obuwie piłkarskie składa się z materiałów syntetycznych to w dalszym ciągu w sklepach sportowych można znaleźć skórzane modele. Aby taki rodzaj obuwia służył przez dłuższy czas warto pamiętać o kilku zasadach użytkowania:
- Po skończonym treningu nie zostawiaj butów w torbie, tylko połóż je w zacienionym miejscu. Dzięki temu buty wrócą do swojej pierwotnej formy - pamiętajmy skóra jest rozciągliwa. Dodatkowo ta wskazówka zapobiega gromadzeniu się bakterii!
- Do pielęgnacyjnej rutyny dołącz regularne pastowanie oraz polerowanie. Pasty i impregnaty w pielęgnacji skórzanych butów grają tu pierwsze skrzypce!
- Nie zostawiaj butów w miejscu o wysokich temperaturach. Nie narażaj ich również na na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Temperatura i słońce mogą wpływać na twardnienie materiału, jego pękanie i odbarwianie. Tego typu uszkodzeń niestety nie będziesz w stanie naprawić.
Czy dobór obuwia ma znaczenie?
Oprócz wskazówek czyszczenia butów piłkarskich należy pamiętać, że odpowiedni wybór rozmiaru ma ogromny wpływ na użytkowanie obuwia, jak i na rozwój stopy. Niezależnie od rodzaju obuwia pamiętaj, aby wycierać je po każdym treningu oraz zwracać uwagę na to, czy są suche. Aby przyspieszyć wyschnięcie możesz włożyć do butów skrawków gazet, które wyciągną wilgoć.
Co zrobić, żeby halówki się nie ślizgały?
Ślizganie się na parkiecie to częsta zmora młodych piłkarzy. Warto zastanowić się nad przyczyną i spróbować pozbyć się tego problemu. Jeśli wina nie leży w parkiecie to cenną wskazówką jest dokładne umycie podeszwy w ciepłej wodzie lub z dodatkiem płynu do naczyń. Tylko czysta podeszwa oraz czysty parkiet zapewnią odpowiednią przyczepność!
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą niejednemu z Was. Czas wyczyścić buty i pomaszerować na boisko!