Ekspert radzi: Odchudzanie dzieci to wielka praca rodziców

08-11-2016, 12:35

Proces odchudzania z dzieckiem można zacząć dopiero wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Kiedy ma świadomość tego, co się z nim dzieje - mówi Anna Słomkowska, dietetyk, doradca ds.żywienia i suplementacji w sporcie.

 

Paweł Jeleniewski: Jak przekonać dzieci, że owoce i warzywa są lepsze dla zdrowia niż słodycze?

Anna Słomkowska: To nie jest kwestia jednorazowego działania. Słodycze są nieodłącznym elementem dzieciństwa i tu należy wypracować mechanizm polegający na tym, aby dziecko zrozumiało, że słodycze to tylko przyjemność, a nie posiłek. W zależności od wieku dziecka można próbować robić to kilkoma metodami (nie wszystkie dla wszystkich są dobre). To rodzice w głównej mierze odpowiadają za nawyki żywieniowe swoich pociech. Jako rodzic pamiętaj, że wymagając czegoś od swojego dziecka, musisz sam się do tych zasad stosować. Dziecko uczy się przez obserwację, owoce i warzywa powinny być nieodłącznym elementem posiłków. 

Nawet jeśli dziecko nie jest przekonane do któregoś z produktów - daj mu wybór, ale nie zmuszaj do zjedzenia tylko tego wskazanego przez ciebie. Angażuj dziecko w zakupy - pozwalając mu wybierać zdrowe owoce i warzywa. Spraw, aby wyprawa do sklepu była formą zabawy. Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniu posiłków, zróbcie razem deser np. owocowe szaszłyki. Proste zadanie może być świetną zabawą, a przygotowane przez dziecko posiłki razem celebrujcie przy stole. Słodycze zarezerwuj na 1 lub 2 dni w tygodniu - wprowadź np. słodkie soboty, kiedy pozwolisz dziecku na zjedzenie jakiegoś łakocia. Pozwól mu również wybrać słodycz. Wprowadź jasne zasady.



Jak pomóc otyłemu dziecku radzić sobie z docinkami?

Otyłe dzieci są narażone na opinie rówieśników - często bolesne. Dzieci wiedzą, ze różnią się od swoich kolegów i koleżanek i z pewnością nie czują się z tym dobrze. Mają niskie poczucie własnej wartości, nawet kiedy tego wprost nie okazują. Musisz wzmacniać jego dobre strony, mówić miłe, ale prawdziwe rzeczy. Unikaj również słów krytycznych wobec swojej wagi, pokaż, że akceptujesz siebie. Proces odchudzania z dzieckiem można zacząć dopiero wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Kiedy ma świadomość tego, co się z nim dzieje. W takich przypadkach często proszę rodziców o konsultacje z psychoterapeutą, z którym współpracuję. 

Odchudzanie dzieci to wbrew pozorom ogromna praca z rodzicami, od których zależy powodzenie terapii. Nie krytykuj i nie wymuszaj na dziecku stosowania diety i szybkiego odchudzenia się. Takie działanie może przynieść bardzo negatywne skutki. W świecie dzieci i nastolatków gdzie wygląd nabiera dużego znaczenia, mogą one wpaść w pułapkę niewłaściwej kontroli masy ciała. Odchudzanie, głodówki, stosowanie środków wspomagających odchudzania, w konsekwencji depresja lub anoreksja. Wspieraj dziecko i słuchaj go. Musi czuć twoje zainteresowanie. Pomoc dietetyka polega na odpowiednim zaprojektowaniu planu żywienia, według którego działa niekiedy cała rodzina, a nie tylko dziecko, którego on dotyczy. W przypadku dziecka nie może to być żadna sztywna dieta - to musi być plan działania uwzględniający jego aktywność w ciągu dnia, godziny zajęć, lubiane i nielubiane potrawy - plan musi być wykonalny.

 

Czytaj więcej: junior.sport.pl


Inne proponowane newsy


Wróć do strony głównej

+48502741749 zapisy@akademiafalubaz.pl

Jeżeli Twoje dziecko trenuje już regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ". Jeżeli Twoje dziecko nie trenuje jeszcze regularnie w naszym klubie, kliknij opcję "NIE JESTEM ZAWODNIKIEM AKADEMII PIŁKARSKIEJ FALUBAZ"