Co powinien jeść piłkarz?
22-03-2017, 17:26Dostarczanie odpowiedniego pokarmu gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka. Należy pamiętać, że niewłaściwa dieta zawierająca za mało składników odżywczych może prowadzić do gorszej regeneracji, opóźnienia wzrostu czy problemu z poszczególnymi układami człowieka (ruchowym, kostno-stawowym, nerwowym, krwionośnym, itd.).
Każda dieta powinna zawierać składniki ilościowe (węglowodany, tłuszcze i białko), które dają energię i składniki jakościowe: produkty zawierające witaminy i składniki mineralne.
Dzieci powinny spożywać wszystkie grupy produktów spożywczych (z wyjątkiem tych na które mają nietolerancję, alergię) zarówno owoce i warzywa, ale np. czekoladę. Każdy artykuł odżywczy posiada w sobie niezbędne składniki pokarmowe np.: czekolada - magnez, potas, wapń; truskawki - witaminy z grupy B, witamina C; naleśniki (mąka, jajko, mleko, sól) - witamina A, E i D, skrobię, tłuszcze MCT.
Na to, po które produkty sięgać częściej i w jakich proporacjach, najlepiej podpowiada piramida żywienia, gdzie najniższy stopień zawiera żywność najbardziej niezbędną. I tak u podstawy znajdziemy produkty na bazie ziaren zbóż, jak pieczywo czy makarony, dalej owoce i warzywa, na trzecim stopniu nabiał, czwartym mięso i ryby, a na samym końcu tłuszcze. A że to wszystko poprzeda aktywność fizyczna w postaci choćby treningów czy zajęć z wychowania fizycznego, to rodzicom sportowców tłumaczyć nie trzeba.
Podsumowująć, dieta młodego piłkarza powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe w określonych proporcjach. Nie możemy zmniejszać w niej żadnych składników odżywczych. Należy pamiętać, że niedobory w diecie nie zostaną zrobione w ciągu jednego dnia, ale czasami może to potrwać wiele miesięcy.